Dzień Polarny 2024 - Toruń, 18.03.2024

Wykłady 2023

Wykład 1 11.15 - 12.00 

Leon Andrzejewski - ZAPIS WSPÓŁCZESNYCH ZMIAN KLIMATYCZNYCH W FORMACH I OSADACH WYBRANYCH STREF MARGINALNYCH LODOWCÓW ISLANDII I SPITSBERGENU

Współczesne lodowce Arktyki są czułym indykatorem współczesnych zmian klimatycznych. Wyrażają się one nie tylko przyspieszoną recesją lodowców ale także szeregiem przekształceń form i osadów ich stref marginalnych wynikających z degradacji pogrzebanych martwych lodów. Zjawiska te dobrze ilustrują współczesne lodowce Islandii i Spitsbergenu, które są już od wielu lat  obiektem badań toruńskich geomorfologów. Badania te mają także istotne znaczenie w kontekście badań nad morfogenezą młodoglacjalnych krajobrazów Północnej Polski. 

 AAvats.JPG

Leon Andrzejewski – emerytowany profesor Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wieloletni dyrektor Instytutu Geografii UMK i kierownik Katedry Geomorfologii i Paleogeografii Czwartorzędu. Jego główne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień morfogenezy i funkcjonowania systemów dolinnych i korytowych w różnych strefach geologicznych i klimatycznych oraz plejstoceńskiej i współczesnej ewolucji krajobrazów polodowcowych. Prowadził badania na obszarze Polski oraz poza jej granicami (Islandia, Spitsbergen, Mongolia). Odbył szereg podróży naukowych m.in. do: Chin, Nepalu, Indii, Afryki południowej, środkowej i północnej, Ameryki południowej, Azji południowo-wschodniej, Skandynawii. Przez wiele lat uczestniczył w pracach Komitetów Naukowych PAN, towarzystwach i organizacjach naukowych.  

Leon2.jpg

 

Wykład 2 12.15 - 13.00 

Kamil Czarnecki - PomagaMY, CZYLI ROWEREM DOOKOŁA ISLANDII

Czy da się pokonać ponad 2000 km w nieco ponad miesiąc? Samochodem pewnie trochę niewygodnie, lecz jak to zrobić rowerem? Jak przygotować się na tak długą podróż? Co zabrać, a czego unikać? Co się dzieje, gdy za kraj wybierasz sobie, po raz pierwszy, Islandię, Krainę Lodu i Ognia? Pewnie jest to duże wyzwanie. Jak przetrwać tak długo, niemal całkowicie samotnie? Jak zachowuje się człowiek, gdy spotyka po drodze Aniołów? Co było celem tej wyprawy? Pokonanie siebie? Oczywiście, jednak w tym przypadku wyprawa miała charakter charytatywny. Jak tego dokonać? Jak opisać emocje, gdy po 5 latach możesz wrócić do tych miejsc z perspektywy naukowca? Na te pytania liczymy, że padną odpowiedzi, oczywiście okraszone zdjęciami i filmem z wyprawy.

Kamil2.jpg

Kamil Czarnecki - student Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, uczestnik 51. i 52. Wyprawy  Polarnej UMK na Spitsbergen. Zapalony rowerzysta, zorganizował wyprawy rowerowe dookoła Polski, Brzeskie Camino de Santiago, gdzie przejechał tysiące kilometrów. Obecnie, jako student, odkrywa nowe naukowe pasje, które przekazuje w szerokim polarnym świecie np. na Alasce.

Kamil1.jpg

Wykład 3 12.15 - 13.00 

Adam Nawrot - ANTARKTYCZNA OPOWIEŚĆ O KOŃCU ŚWIATA

W listopadzie 2021 roku wyruszyła w kierunku Antarktydy 4. Wyprawa Geofizyczna do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Celem było dotarcie do Oazy Bungera, skrawka terenu otoczonego lodowcami Antarktydy Wschodniej, i uruchomienie od dawna nieodwiedzanej polskiej stacji badawczej. Zorganizowana przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk czteroosobowa wyprawa spędziła pięć tygodni w jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi.

Nasz gość, Adam Nawrot, był jednym z uczestników tej kilkumiesięcznej wyprawy. W trakcie wykładu opowie o przyrodzie Antarktydy, tajemniczych oazach oraz o pobycie w oddalonym od cywilizacji i pozbawionym Internetu miejscu na Ziemi. 

Morze Davisa - Pingwiny Adeli oraz młode pingwiny Cesarskie. ANawrot2.JPG

Adam Nawrot - Zapalony majsterkowicz, koneser dzikiej przyrody, doktor nauk o Ziemi. W życiu zawodowym najwięcej satysfakcji daje mu praca w terenie, a upodobanie do trudnych warunków sprawia, że chętnie prowadzi badania i angażuje się w projekty realizowane w rejonach górskich i w Arktyce, głównie na Spitsbergenie. Z opresji wychodzi zazwyczaj dzięki niezachwianej wierze w dynamiczne planowanie i pogodnemu usposobieniu.

Lubi nowe wyzwania, w związku z czym w 2015 roku spędził kilka miesięcy w Indiach, gdzie na własnej skórze doświadczał uroków klimatu bynajmniej nie polarnego, pracując w miejscowej szkole jako nauczyciel informatyki. Obecnie pracuje w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. W wolnym czasie angażuje się w pracę na rzecz Fundacji forScience.

Adam.jpg

Konferencja w Toruniu