Wykłady 2025
Powitanie i wręczenie nagród 10.45-11.15
Wykład 1 11.15 - 12.00
Ireneusz Sobota - „50 lat Stacji Polarnej UMK na Svalbardzie, z zanikającymi lodowcami w tle”
Lodowce znikają na naszych oczach, a ich cofanie się to nie tylko lokalny problem, ale także globalne wyzwanie. Na Spitsbergenie, największej wyspie Svalbardu, lodowce pokrywają 57% powierzchni, lecz w regionie Kaffiøyry, gdzie działa Stacja Polarna UMK, ich zasięg zmniejszył się o blisko 50%.
Stacja Polarna UMK, świętująca w tym roku swoje 50-lecie, to nie tylko miejsce badań, ale także nasz Dom daleko od domu – przestrzeń, która łączy naukową pasję z życiem w jednej z najbardziej surowych części świata. Na granicy świata, w cieniu zanikających lodowców, naukowcy zmagają się z nieprzewidywalną przyrodą, doświadczając zarówno niesamowitych przygód, jak i codziennych wyzwań.
Szczeliny lodowcowe, jazda skuterem po zamarzniętym morzu, sztormy, spotkania z niedźwiedziami polarnymi czy tęsknota za bliskimi to tylko fragment życia w 50-letniej historii toruńskiej bazy. Prezentacja przybliży historię Stacji, wyniki badań, krajobrazy Svalbardu i codzienność życia w Arktyce. To opowieść o miejscu, które stało się drugim domem – pełnym piękna, niebezpieczeństw i niezapomnianych chwil, udokumentowanych zdjęciami i opowieściami autora, badającego regiony polarne od 28 lat.
Ireneusz Sobota - glacjolog, hydrolog, badacz polarny, kierownik Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. OD wielu lat kierownik Stacji Polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie, a także dyrektor Centrum Badań Polarnych UMK w Toruniu. Autor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu glacjologii, hydrologii, kriologii i innych nauk geograficznych. Brał udział w 38 wyprawach naukowych na Spitsbergen, których większości był kierownikiem, jak również w inne rejony świata, m.in. dwukrotnie do Stacji im. H. Arctowskiego w Antarktyce. Wśród lodowców spędził ponad 5 lat swojego życia. Jego pasją jest poznawanie lodu w każdej jego postaci. W swoich badaniach naukowych szczególnie zainteresowany jest prowadzeniem badań związanych z wszelkiego rodzaju zjawiskami lodowymi występującymi w przyrodzie. Szczególnie fascynują go śnieg, lodowce i lądolody oraz wieloletnia zmarzlina, a przede wszystkim problemy związane ze współczesnymi zmianami kriosfery. Można powiedzieć, że jego drugim domem jest Arktyka, gdzie co roku spędza kilka tygodni.
Wykład 2 12.15 - 13.00
Agata Goździk – „Arktyka - papierek lakmusowy zmian klimatu”
--![]()
Tomasz Karasiewicz - „Mój pierwszy raz ze Svalbardem”

