Dzień Polarny 2024 - Toruń, 18.03.2024

Wykłady 2024

Powitanie i wręczenie nagród 10.45-11.15

Wykład 1 11.15 - 12.00 

Krystyna Kozioł - CORAZ CIEPLEJ OD ALASKI PO SYBERIĘ: CO MOŻE SIĘ UWALNIAĆ Z TOPNIEJĄCEGO ARKTYCZNEGO LODU?

Skutki zmian klimatu są szczególnie widoczne w Arktyce: to właśnie tam znajdują się miejsca z temperaturami rosnącymi obecnie najszybciej na świecie. Lód kryje w sobie wiele tajemnic, nie jest ani pozbawiony życia, ani chemicznie czysty. Co może uwalniać się z topniejącego lodu w Arktyce? Zapraszamy na podróż w kilka miejsc, od Alaski po Syberię, aby zbadać przede wszystkim chemiczne tajemnice różnych rodzajów arktycznego lodu, od lodowców po wieloletnią zmarzlinę.

Krysia_widok.jpg

 

Krystyna Kozioł - Adiunkt w Katedrze Przemian Środowiska i Geochemii na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Polarniczka i badaczka chemii środowiska. Od 2008 uczestniczy w badaniach terenowych w Arktyce, w latach 2015/16 zimowała w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund jako zastępca kierownika ds. naukowych i hydrochemiczka. Prowadzi badania nad geochemicznymi skutkami zmian klimatu na Spitsbergenie, Syberii i Alasce, m.in. w projekcie PER2Water prof. Danuty Szumińskiej.

Krysia_Bio.jpg

 

 

Wykład 2 12.15 - 13.00 

Barbara Jóźwiak, Fundacja forScience – KIERUNEK: ARKTYKA, CZYLI NIEWESOŁE DONIESIENIA Z ARKTYCZNYCH PLAŻ

Arktyka – lodowa kraina na północnych krańcach mapy – dla większości z nas pozostaje dzika i niedostępna. Jednak nie dla wszystkich. Każdego dnia ciągną ku niej z całego świata nieprzebrane ilości… śmieci. Latem 2019 roku, w ślad za śmieciami wyruszył zespół Fundacji forScience, by z bliska przyjrzeć się kondycji plaż południowego Spitsbergenu. Dało to początek projektowi Sørkapp Marine Litter Cleanup, który okazał się niesamowitym wyzwaniem i wielką przygodą, a jednocześnie źródłem wielu wstrząsających obserwacji i niepokojących wniosków. Otworzył nam też drzwi do udziału w zupełnie nowym projekcie, w ramach którego już w lipcu wrócimy (dosłownie i w przenośni) na stare śmieci. Podczas spotkania dowiesz się jak w dobie plastiku wyglądają plaże Spitsbergenu, po co tam wracamy i co zrobić, żeby do nas dołączyć.
 
 P8230089m autor_Barbara Jóźwiak.jpg
  
Barbara Jóźwiak – niespokojny duch, miłośniczka dzikiej przyrody i samotnych wypraw w nieznane. Jako anglistka, przez lata związana była z edukacją. Pracowała jako lektor i metodyk języka angielskiego w Rosji i Kazachstanie oraz jako nauczyciel-wolontariusz w górskich wioskach w Indiach, w wolnych chwilach przemierzając azjatyckie drogi i bezdroża. Zdobyte za granicą doświadczenia wywróciły do góry nogami jej dotychczasowy światopogląd. W 2015 roku wróciła do Polski i wkrótce porzuciła pracę w szkole na rzecz Fundacji forScience, gdzie angażuje się w inicjatywy łączące naukę i edukację z ochroną środowiska i dziedzictwa kulturowego. Stała na czele projektu Sørkapp Marine Litter Cleanup, a obecnie pełni rolę jednego z liderów unijnego projektu ICEBERG, biorącego na celownik problem zanieczyszczenia Arktyki plastikiem.
 
P7310710e autor_Adam Nawrot.jpg
 
Wykład 3 13.15 - 14.20 

Dagmara Bożek - POLARNIK - ZAWÓD NIE TYLKO DLA MĘŻCZYZN + FILM "POLARNICZKI"

Historia polskich badań polarnych liczy sobie przeszło sto lat, a pierwsza polska stacja badawcza w rejonach polarnych powstała prawie 70 lat temu. Kiedy w tej historie pojawiły się kobiety i czego szukały w dalekiej Arktyce i Antarktyce? Czy nie bały się zimna i trudnych warunków życia? A może pchała je tam ciekawość świata i chęć prowadzenia badań naukowych?
 Fot-Piotr-Andryszczak-2.jpg
 
"Polarniczki" – to tytuł projektu, książki i filmu. Choć jest poświęcony historii i działalności kobiet w rejonach polarnych, jego przesłanie jest uniwersalne – marzenia każdego z nas mają prawo do realizacji. Jak mówi Barbara Olga Hild, instruktorka w szkole dla przewodników na Grenlandii i badaczka: "Przeświadczenie, że wiele rzeczy, które pozornie wydają się niemożliwe do wykonania, są możliwe. W szkole nie miałam dobrych ocen, a dzisiaj robię rzeczy, o których kiedyś mi się nie śniło. I chciałabym, żeby ci wszyscy młodzi ludzie – chłopcy i dziewczyny – o tym wiedzieli, gdy będą dokonywać w życiu różnych wyborów. Ważne jest to, na ile chcemy się uczyć i jesteśmy otwarci. Arktyka to miejsce, gdzie można się uczyć w sposób nieskończony".
 
Bożek.jpg
 
Dagmara Bożek - specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji w Instytucie Geofizyki PAN, polarniczka, autorka książek o tematyce polarnej. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Laureatka Nagrody Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego. Na projekt Polarniczki poświęcony kobietom pracującym na stacjach polarnych otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalistka konkursu Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Animator”. W 2023 roku na podstawie jej książki "Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata" powstał film dokumentalny "Polarniczki" w reżyserii Kuby Witka.
 
Bozek-Dagmara-fot-Anna-Amarowicz-czb-1.jpg

 

 

 

 

Konferencja w Toruniu