Dzień Polarny 2024 - Toruń, 18.03.2024

Dzień Polarny 2023

Wykład 1 11.15 - 12.00 

Krzysztof Maria Różański - JACHTEM ELTANIN PO SPITSBERGENIE - WZDŁUŻ I WSZERZ

Spitsbergen jest największą wyspą położonego w pół drogi między Europą a biegunem północnym archipelagu Svalbard - kiedyś punktu wypadowego dla wielorybników, a obecnie z wielu względów niezwykle interesującego dla naukowców i podróżników. Prelegent opowie (i zilustruje zdjęciami) o swoich rozlicznych wyprawach po Spitsbergenie dokonanych przez lata wożenia różnych ekspedycji morską „czerwoną taksówką” - s/v „Eltanin”. 

Eltanin.JPG

Krzysztof Maria Różański – Kapitan legendarnego jachtu Eltanin. Doktorant w Katedrze Hydrologii i Gospodarki Wodnej Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Na Spitsbergen jeździ dość regularnie od 1995 roku, w tym w ostatnich latach jako kapitan Eltanina i innych małych lokalnych statków. Nawigator po Akademii Marynarki Wojennej, a także doktor teologii ewangelickiej.

Krzysiek.JPG

 

Wykład 2 12.15 - 13.00 

Zdzisław Preisner - ISLANDIA – ZACZAROWANA WYSPA

Islandia jest wyspą o pow. 104 tys. km2, która położona jest na południe od kręgu polarnego. Wyspa jest miejscem zachodzących współcześnie różnorodnych procesów i zjawisk kształtujących formy i osady, takich jak wulkany, zjawiska geotermalne, lodowce czy wodospady.  Walka odwiecznych żywiołów ognia, wody, lodu i ziemi czyni z Islandii miejsce które każdy powinien choć raz w życiu zobaczyć, wyspę niezwykłą pod każdym względem – wyspę zaczarowaną.

Islandia.JPG

Zdzisław Presiner – doktor geografii, podróżnik, fotograf, wydawca, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, wcześniej przez 30 lat zawodowo związany z Instytutem Geografii UMK. Odbył 104 podróże, podczas których odwiedził ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach. Jest członkiem rzeczywistym prestiżowych towarzystw, Polskiego Oddziału The Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku oraz Royal Geographical Society w Londynie. Zafascynowany m.in. regionami polarnymi, odwiedził Spitsbergen, Alaskę, Islandię, Grenlandię, Płw. Antarktyczny i Georgię Południową.

 Zdzis.JPG

 

Wykład 3 13.15 - 14.00 

Kornelia Anna Wójcik - ARKTYKA I ANTARKTYKA OCZAMI MŁODEJ ADEPTKI POLARNYCH WOJAŻY

W czasie wykładu zostaną przedstawione wrażenia z pierwszego zetknięcia z Arktyką i Antarktyką młodej adeptki polarnych wojaży. Pokazane zostanie co to najbardziej zadziwiło i urzekło ją w krainach skutych lodem i oprószonych śniegiem. Odpowiemy na pytania: Jak wygląda dzień na Stacji Polarnej UMK i Polskiej Stacji Antarktycznej „Arctowski”? Jak przetrwać dzień polarny? Jak wygląda grill party za kołem podbiegunowym? Czy Antarktyka faktycznie jest biała i dlaczego młody pingwin chodzi do  żłóbka? A to wszystko okraszone licznymi zdjęciami i opowieściami z dalekich krain.

antarctic_057.JPG

Kornelia Anna Wójcik - absolwentka Wydziału Nauk o Ziemi UMK w Toruniu, obecnie doktorantka w Zakładzie Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Uczestniczka 44. wyprawy do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie (2017), w ramach której prowadziła badania dotyczące intensywności topnienia jednego z tamtejszych lodowców. W 2019 i 2020 członek grupy ekspedycyjnej „S3” na Wyspę Króla Jerzego w Antarktyce Zachodniej, gdzie z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych dokonywała ilościowej oceny transportu osadów z lodowców Szetlandów Południowych.

Kornelia.jpg

 

Konferencja w Toruniu